Hoće li Hutima natrljati krvav nos?

5 min read

Od hutskog ulaska u izraelsko-palestinski rat bilo je očigledno da će američka odnosno izraelska protubalistička odbrana biti i više nego sposobne odgovoriti svim vrstama prijetnji kojima Huti mogu napasti. S druge strane Huti su se pokazali i više nego sposobnim, pa u krajnosti i bezobrazno odvažnim napasti plovila američke pete flote. Simptomatično započeli su i napade brzim raketnim čamcima, koji su naravno uništeni dejstvom američkih helikoptera, ali zadržimo se na trenutak kod raketnih čamaca.

yemen conflict 30644595
Jedan od tipova brzih čamaca kojima raspoklažu hutske snage

Prije par godina u jednom neformalnom razgovoru, razgovarajući s penzionisanim pukovnikom američke vojske prepoznao sam jedan neobičan strah od (potencijalnog) asimetričnog pomorskog rata u Perzijskom zaljevu. Pukovniku Gregoryiu koji je komandovao jednom od jedinica u operaciji „Pustinjska oluja“ i kao dugogodšnjim uposlenikom Pentagona, nimalo se nije dopadao ubrzani razvoj iranskih raketnih i torpednih čamaca. A na moje uvjeravanje u vatrenu moć pete flote, pukovnik mi reče: „U uskom manevarskom prostoru naša velika plovila imaju malo šanse u masovnim i ešaloniranim napadima brzih čamaca“.

Ima li europskih saveznika?

Akvatorij Crvenog mora svakog dana postaje sve uži dodatnim uplovljavanjima plovila američke i britanske mornarice, kojima se svakog dana pridruži i poneko iransko plovilo. Prema svemu sudeći pompezno najavljivana operacija „Prosperity Guardian“ kojom bi se obezbijedio pomorski put kroz Crveno more – je stornirana do daljnjeg.

Od velikog broja zemalja i mornarica koje su obećale učešće trenutno su samo britanska i američka ratna mornarica u zanačajnijem kapacitetu prisutne. Čini se da europskih saveznika opet nema kao podrške operaciji prema dosadašnjim izjavama i detaširanoj tonaži plovila. Što opet pomalo podsjeća na 2003. godinu američko-britanskog traganja za saveznicima za rat protiv Iraka, pri čemu je Španija tada bila jedina spremna stati u koaliciju što je opet koštalo vladu Josea Aznara.

132085076 suez canal alternative route 2x640 nc2x nc.png
Alternativni pomorski put oko rta Dobre nade postao je glavni uslijed hutskih napada na plovila

S druge strane Saudijska Arabija koja opet ima najveće ali i najskuplje iskustvo rata sa Hutima, zauzima prilično odmjeren stav iako ne treba sumnjati u to da će potencijalno formiranoj koaliciji pružiti svaku potrebnu podršku. Svakako tu je i francuska mornarica koja zbog ekonomskih interesa Francuske ali i vrlo jasnih prijetnji predsjednika Emanuela Macrona može biti treća violina nove koalicije protiv Huta.

Zračna kampanja bez kopnene

U ovom trenutku zbog opšte angažiranosti Sjedinjenih Država i na Bliskom istoku ali i na kormilu podrške ukrajinskih napora u ratu s Rusijom, opciju velike kopnene invazije treba isključiti barem privremeno. Politički uslovi u Kongresu i izbori oktobru ove godine otvaraju previše rizičnih scenarija da bi u postojećim okolnostima izvela velika kopnena invazija s ciljem promjene vlasti i režima. S druge strane tu je i Teheran kao strateški i najveći partner hutskom pokretu odnosno pokretu Ansar Allah, te bi opcija bilo kakve kampanje dodatno pogrošala već nikakve i neprijateljske odnose Washingtona i Tehreana.

USS Carney engages Houthi missiles
Dejstvo raketnog razarača klase “Arleigh Burke” USS Carney (DDG 64) po dronovima kojima su Huti napali ovaj razarač

Prilično tiho ali ipak primjetno neki od republikanskih jastrebova su protiv zračne kampanje obzirom da je to rat koji više želi Izrael nego li Sjedinjene Države, što opet korespondira sa izjavom direktora NSA i CIA generala Michaela Haydena koji je jedne prilike izjavio da: „Izrael želi po svaku cijenu zveknuti iranska nuklearna postrojenja avijacijom ali to znači da i mi ulazimo u taj rat što ne želimo“.

Sa aspekta sposobnosti i mogućnosti američkog ratnog zrakoplovstva ne treba imati ikakve sumnje u sposobnost da se udari jako. Zračne baze u Saudiji bi poslužile kao dobra logistička baza uz saradnju sa saudijskim zrakoplovstvom pri čemu bi minimalno dva nosača, potencijalno jedan iz Adenskog zaljeva a drugi iz Crvenog mora – pružali dodatnu podršku.

P 002 FB1 768x688 1
Jedan od zarobljenih sistema Kub početkom građanskog rata Huta sa vladinim snagama

Na terenu brdsko-planinski reljef Jemena komplicira dejstva avijacije obzirom da podiže plafon leta, pri čemu je i glavni grad Sana na 2500 metara nadmorske visine. Dodatno glavni grad koliko je poznato brane tri brigade protuzračne odbrane naoružane 2K12 Kub/Kvadrat sistemima (NATO SA-6 Gainful), uz nepoznat broj iranskih tipova i vrsta sistema protuzračne odbrane. Pouzdano se zna da pored Kuba, hutska protuzračna obrana može računati i na oko šest S-75 Dvina (NATO. SA-2 Guideline), oko šest S-125 Neva (NATO. SA-3 Goa), oko četiri 9K31 Strela-1 (NATO. SA-9 Gaskin). Prema američkim procjenama cjelokupni sistem protuzračne odbrane Jemena je ustrojen u devet brigada protuzračne odbrane.

Natljati krvav nos odmah i brzo

Nakon izraelskog zračnog udara u kojem je poginuo visoki zvaničnik Iranske revolucionarne garde, dinamika komunikacije na relaciji Teheran-Tel Aviv je sve brža i brža i ostavlja sve manje prostora za studiozne simulacije po kojima je Pentagon oduvijek bio poznat. Svakodnevno AWACS E-3 zrakoplovi američkog zrakoplostva krstare iznad Bliskog istoka s ciljem zaštite svojih baza od šijitskih milicija. Događaji nastoje preteći svoje katere dok Izrael u toj dinamici nastoji maksimalno gurnuti Sjedinjene Države u neki novi rov u najnepovoljnijem trenutku na unutrašnjem američkom planu.  Ostaje još da u narednom periodu svjedočimo da li će Hutima neko kako bi rekao Donald Trump „natrljati krvav nos“ u kaubojskom stilu. Nečiji će nos ipak prokrvariti.

Ne propustiute...

Ne propustite

+ There are no comments

Add yours