Nove uniforme, ali stari logistički izazovi za OS BiH

4 min read

Proces zamjene ustupljene MARPAT kamuflažne šare za Oružane snage Bosne i Hercegovine trajao je nepropisno dugo. Razlozi zbog kojih je taj proces toliko dugo trajao brojni su, ali u ključnom segmentu oni su naslonjeni na sistem javnih nabavki koji je temeljem lošeg Zakona o javnim nabavkama u BiH sam po sebi i diskriminatoran i pun pravnih rokada. Ipak, nova autentična maskirna šara za Oružane snage Bosne i Hercegovine i zvanično je počela sa operativnom upotrebom.

Prema informacijama prvi lot od 1.700 primjeraka bi ovo ljeto trebao biti dopremljen OS BiH kao prvi kontingent zajedničke proizvodnje bh. kompanije „Koteks“ iz Tešnja te kompanije „Čateks“ iz Republike Hrvatske. Sam pattern odnosno maskirna šara usvojena još 2018. godine, ali je proces njene inicijalne operativne sposobnosti odnosno ulaska u jedinice trajao evo pet godina.

240823noveuniformeosbih3
Nova terenska uniforma OS BiH (foto: MOBiH)

U tom periodu intendantski servisi Oružanih snaga Bosne i Hercegovine radili su razne akrobacije kako bi ispunili potrebne količine uniformi, kapa i pletenina kao i ostalih dijelova terenske uniforme. Od nedostatka materijala odnosno potrebne tkanine do nabavke preko Turske, MARPAT uniforme su iz godine u godinu blijedile obzirom da je svake godine bilo sve teže nabaviti tkaninu za nove uniforme koje bi po tenderu radila domaća kompanija.

Kompletna uniforma ili samo uniforma?

Prema javno dostupnim informacijama taktičko-tehnički zahtjevi MOBiH su obuhvatili odgovarajuću iteraciju nijanse kamuflaže odnosno same uniforme, kape i pletenina na uniformama. Sveukupno radi se o narudžbi od 6.800 ljetnih setova i 1.200 zimskih setova. Prema tome ovaj paket dogovorene saradnje će obezbjediti oko 70 posto ukupnih potreba personala OSBiH. Ali u ovoj godini dogovorena je isporuka tek 1.700 kompleta novih uniformi, što je potaklo kritike nepotpisane grupe oficira koji su se oglasili pismom u medijima. Međutim, u uslovima budžetske ograničenosti sasvim je poželjan princip prioritetnosti kojim će se prioritetno prvi kompleti dodijeliti jedinicama OS BiH. Međutim vrag je kao i svugdje u detaljima, a on po pitanju uniformi leži u zimskim kompletima dakle: rukavicama, pelerinama, remenima, jaknama i duplim setovima bluza i hlača.

cateks 1
Delegacija MOBiH u posjeti kompaniji “Čateks”

Dodatno nova uniforma traži ujednačen ton terenske uniforme odnosno nove, modularne nosače koji su u skladu sa potrebama savremenog vojnika i rada na terenu. Trenutno s izuzetkom Brigade za taktičku podršku većina pripadnika OS BiH i dalje na terenu rade sa prastarim prslucima s kraja prošlog stoljeća. Posebno tegobna je i trakavica s nabavkama čizama koja je bez presedana. Uz olakšice za kupovinu čizama domaćeg proizvođača, pripadnici OS BiH su svojim novcima kupovali druge brendove prepoznatljivih boja i kvaliteta obzirom da su nezadovoljni kvalitetom.

viber slika 2023 08 28 19 13 44 160 1
Šarolikost uniforme ali očigledna istrošenost materijala uniformi (foto: MOBiH)

Sve su ovo zahtjevi nove terenske uniforme koja je mnogo više od obične tkanine sa izvezenim amblemima i znakovljem. Usklađenost iteracije kamuflaže sa potrebnim brojem uskladištenih setova u intendantskim servisima te konačno usvojenim i zvaničnim modelom terenskih čizama. Karnevalski kamuflažni aranžman od desert čizama, blijede MARPAT uniforme i Woodland navlake za šljem apsolutno su nedopustivi za oružane snage koje namjeravaju stasavati uz bok NATO članica.

Nevidljiva uniforma

Tokom najave i predstavljanja nove uniforme ministar Helez pompezno je najavio „nevidljivu“ uniformu u IC spektru. Nevidljivost u IC spektru bi značila smanjenu zamjetljivost i uočljivost uniforme na terenu korištenjem specijalnih materijala izrade. To bi uprošteno značilo da bi za razliku od običnih i klasičnih šara, bh. kamuflažna šara trebala manje reflektirati konture vojnika uklapajući ga u prostorni pejzaž. Iz Čateksa tvrde je za bh. uniformu korištena njihova najprodavanija tkanina PUMA 220 sa trilaminatom koji se po prvi put koristi u nekim oružanim snagama.

Sredstva su i dalje problem

Dodatnu podršku pružila je i nedavna donacija SR Njemačke sa 2.920.000 konvertibilnih maraka za potrebe nabavke novih uniformi, ali su ta sredstva prioritetno usmjerena na opremanje Bataljonske grupe lahke pješadije. Dugoročno proces „presvlačenja“ oružanih snaga je spor proces i u snažnijim oružanim snagam i zemljama. Potrebe su za uslove OS BiH velike, a logistički napori još veći kako po prioritetnosti raspodjele tako i prema potrebama snabdjevenosti intendanskih servisa.

Sveukupno prvi koraci su dobri, ali i pomalo trapavi uslijed nedovoljne transparentnosti samih nabavki prema budžetskim jedinicama i razdvojenim dijelovima uniforme. Neizostavan segment jeste i kontrola kvaliteta odnosno ujednačenost kvaliteta svih lotova koji će biti isporučeni MOBiH.

Ne propustiute...

Ne propustite

+ There are no comments

Add yours